«ВРЯТУВАТИ» РОЗІРВАНИЙ ШЛЮБ: ПРО ПОЗОВ, ЯКИЙ НІБИТО НЕ ПОДАВАВСЯ, І ПРИ ЧОМУ ТУТ ГРОШІ? | Адвокат Ярослав Богачук

«ВРЯТУВАТИ» РОЗІРВАНИЙ ШЛЮБ: ПРО ПОЗОВ, ЯКИЙ НІБИТО НЕ ПОДАВАВСЯ, І ПРИ ЧОМУ ТУТ ГРОШІ?

«ВРЯТУВАТИ» РОЗІРВАНИЙ ШЛЮБ: ПРО ПОЗОВ, ЯКИЙ НІБИТО НЕ ПОДАВАВСЯ, І ПРИ ЧОМУ ТУТ ГРОШІ?

Нещодавно Верховний Суд розглядав справу про розірвання шлюбу. Такі справи нечасто доходять до касаційної інстанції, а в цій справі була особливість: скаржниця стверджувала, що вона не подавала позов про розірвання шлюбу. Інколи трапляється так, що відповідач не знає про існування судової справи, але щоб про неї не знав позивач – це рідкість. Хоча трапляється.

Приміром, у моїй практиці була справа, в якій позивачка навіть не знала про існування ініційованої нею судової справи. Так, до мого клієнта, винуватця невеликої ДТП, було заявлено позов про відшкодування збитків і моральної шкоди. Позов був поданий від імені власниці іншого авто, яка постраждало в ДТП. У позові було обґрунтовано і розмір збитків, і розмір моральної шкоди, яка полягала в неможливості позивачки регулярно користуватися автомобілем і використовувати його в роботі. Інтереси позивачки представляв адвокат.

Але з’ясувалося, що насправді автомобілем володів один парубок (родич позивачки), який після ДТП вирішив «організувати подання позову» від імені позивачки і трохи підзаробити. В результаті суд залишив позов без розгляду на підставі заяви представника «позивачки» (хоча, на мою думку, правильніше було б повернути позовну заяву як таку, що підписана особою, котра не мала права підписувати позов).

Щодо розірвання шлюбу без відома позивача – то також доводилося чути кілька бородатих історій про такі випадки. Зараз є «ДІЯ», яка може проінформувати особу про те, що така особа є учасником судової справи. Але не в кожного встановлена «ДІЯ». До того ж у «ДІЇ» можливі збої. Та й не виключено, що при поданні позову не буде вказано (або буде вказано з помилкою) РНОКПП, до якого «прив’язано» «ДІЮ». А ще нерідко з’ясовується, що з однаковими ПІБ є кілька різних людей. До речі, одного разу так суд відмовив у відкритті провадження, бо, за отриманими судом даними, відповідач помер. А відповідач взяв і з’явився до суду по ухвалу… буває.

Зазвичай судову повістку має доставити «Укрпошта», але і до якості роботи «Укрпошти» є багато питань, і поштові скриньки нерідко бувають понищені чи відсутні, та й не завжди людина живе за тією адресою, яка вказана в повістці. А чимало людей виїхали за кордон.
Тому я кожному клієнту (в т.ч. потенційному) рекомендую хоча б раз на місяць заходити на сайт Cудової влади та перевіряти, чи немає стосовно нього якихось судових справ.

У судовій справі, яку переглядав Верховний Суд і яку я згадував на початку цього допису, позивачка стверджувала, що вона в липні 2022 року до суду із позовом про розірвання шлюбу не зверталася. Тож, ймовірно, може статися так, що заочне рішення суду від 14.12.2022 про розірвання шлюбу може бути скасоване (розгляд справи призначено на липень 2025 року). І розірваний таким рішенням шлюб буде вважатися дійсним. Якби з’ясувалося, що після судового рішення чоловік вже вступив в інший шлюб – то цей чоловік вважався б таким, що перебуває у двох шлюбах одночасно. А це явище в правовій системі України зовсім не вітається. І якби цей чоловік виявився ще й чиновником чи політиком – така ситуація могла б завдати неабиякої шкоди для його репутації.

Але щось мені підказує, що в справі, яку переглядав Верховний Суд, ситуація скорботно інша. Адже досить унікальні прізвище та ім’я чоловіка-відповідача по цій справі згадуються в інтернеті, в Книзі пам’яті серед Українських Воїнів, які загинули у лютому 2023 року… Як відомо, близькі члени сім’ї загиблого воїна можуть отримати 15 млн одноразової грошової допомоги. І якщо шлюб розірвано – колишня дружина такої допомоги не отримає.

Думаю, колеги-адвокати погодяться, що навіть незважаючи на юридичну простоту справ про розірвання шлюбу, адвокатам слід максимально ретельно оформлювати свої відносини з клієнтами, які хочуть розірвати шлюб. Особливо, якщо клієнт знаходиться за кордоном. Хто знає – може, після розірвання шлюбу позивач і передумає, адже гіпотетична «ціна» такого позову для когось може в подальшому сягнути 15 мільйонів гривень.

Ярослав Богачук

Коментарі закрито.